Balığın faydaları nelerdir? - Diyetisyen Hilal Çatalkaş

Diyet ve Beslenme Danışma Merkezi

Sağlık Köşesi

Balığın Faydaları Nelerdir?

Cuma, 29th Eylül, 2017

Balığın faydaları nelerdir?Sağlığımız açısından oldukça önemli olan balık üzerine birçok bilimsel çalışmalar yapılmış ve çoğumuzun yeteri kadar tüketmediği sonuçları elde edilen bir besindir.

Peki balık neden bu kadar önemli

Kalp-damar sağlığına faydalı: omega-3 yağ asitlerinin en kaliteli kaynağı olarak bildiğimiz balık aynı zamanda yüksek miktarda kaliteli protein içermektedir. Omega-3 yağ asitlerinden EPA ve DHA vücudumuzda üretilmediğinden dolayı mutlaka dışarıdan almamız gereken elzem yağ asitleridir. EPA ve DHA’nın en iyi kaynağı ise ; BALIK!

Omega-3 yağ asidi doymamış bir çeşit doymamış yağ asididir. Vücudumuzdaki inflamasyonu ( iltihap) azaltmaya yardımcıdır. Vücudumuzdaki inflamasyon kan damarlarımıza zarar vererek kalp hastalığına neden olmaktadır. Balık ile vücudumuza aldığımız Omega-3 yağ asidi kan pıhtılaşmasını, düzensiz kalp atışlarını azaltır ve kan basıncını düşürerek kalp hastalığına yakalanma riskimizi en aza indirir. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri, kötü kolesterol LDL’yi düşürüp iyi huylu kolesterol HDL’ yi artırmaktadır. Trigliserid seviyesini de düşürerek kalp-damar sağlığını koruyucu etki göstermekte. Omega-3 kan damarlarında pıhtı oluşumuna engel olarak damar tıkanıklığına ( tromboz ) veya damarlarda yağ birikimini ( aterosiklorsiz ) önlüyor. Böylece felç riskini ve kalp krizi riskini azaltıyor.
Omega-3 yağ asidinden zengin balıklar: somon, ton balığı, ringa, göl balığı ve sardalye balığıdır.

Kalp sağlığımız için hafta en az 2 kez balık tüketin.

Balık tüketmemiz için bir neden daha !!!

Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzda bulunan kötü huylu hücrelere karşı savaşabilmek için omega-3 yağ asidinden güç alıyor. Prostat, meme ve kolon kanserine başta olmak üzere bir çok kanser türünde omega-3 yağ asitlerinin etkili olduğu görülmektedir. Vücudumuzda ki iltihaplanması azaltarak başta gribal enfeksiyon olmak üzere sedef,artrit, astım ve alerji gibi hastalıklara karşı koruma sağlıyor.

Cilt sağlığımız için faydalı :  omega-3 yağ asitleri serbest radikallere karşı savaşarak yaşlanma karşıtı etki gösterir ve cilt hücrelerinde anti-aging etki yaratır. Cildimizi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Balık; hücrelerimizi yenileyip cildimizin elastikiyeti için gerekli olan esansiyel bir besin öğesidir.

Doğal antidepresan balık; Düşük omega-3 seviyeleri yüksek depresyon riski ile ilişkilidir. Araştırmalar, yeterli miktarlarda omega-3 alımının, stres ve depresyonu kontrol etmenize yardımcı olduğunu gösteriyor. Yapılan bir araştırmaya göre, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve saldırganlık durumlarda sardalye, ton balığı ve somon gibi yağlı balıkların terih edilmesinin olumlu etki yaptığını gösteriyor. Aynı zamanda deniz ürünleri doğum sonrası depresyonu önlemek için yardımcı olabilmektedir.

Balığın faydaları nelerdir?

Göz sağılımız için balık :  düzenli olarak tüketilen balık gözleri parlak ve sağlıklı tutmaya yardımcıdır. Omega-3 yağ asidi retinanın bozulmasına ve görüşün bulanıklaşmasına neden olan yaşa bağlı  görme fonksiyonlarına karşı koruyucu etkisi vardır. Balık ve istiridye gece görüşünü artıran A vitamini formu olan retinol içermektedir.

Bağırsak sağlığına faydalı : Omega-3 zengin diyetlerin Chron hastalığı ve ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıklarına karşı koruma sağladığı yönündedir. Yapılan bazı araştırmalarda omega-3 yağ asidinin inflamatuvar bağırsak hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

Diyabeti geciktirir: son yapılan araştırmalarda omega-3 yağ asitlerinin insülinin etkinliğini artırarak diyabet hastalığını geciktirdiğini ortaya konmuştur.

Beyin ve zeka gelişimine faydalı : Omega-3 yağ asidi anne karnındaki bebeğin gelişimi için elzem bir yağ asididir. Gebelik esnasında, bebek omega-3 yağ asitlerini annesinden sağlar. Yeterli omega-3 yağ asidi olan EPA ve DHA alımının , çocukların zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkilediği ve okuma-yazma telaffuz etme ve problem çözme becerisinin daha iyi olduğu görülmüştür.  Ayrıca hem Disleksi ve hem de öğrenme zorluklarını önlemede yardımcı olduğu son yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Özellikle okul çağı çocuklarının somon, ton ve uskumru gibi omega-3 yağ asidinden zengin yağlı balıkları tüketmelerini sağlayın.

İnsan beyninin yaklaşık %60’ı yağdır ve bunun çoğunluğunu da omega-3 yağlar oluşturmaktadır. Bu nedenler düzenli omega-3 bakımından zengin balık tüketenlerin ilerleyen yıllarda demans ve hafıza sorunu olasılığının azaldığını göstermiştir.

Hilal Çatalkaş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Translate »
Menü