Bireysel Beslenme Danışmanlığı - Diyetisyen Hilal Çatalkaş

Diyet ve Beslenme Danışma Merkezi


Bireysel Beslenme Danışmanlığı

 

Bireysel beslenme danışmanlığı hizmetimiz; Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şu şekilde tanımlamıştır: ‘’ Sağlık, sadece hasta veya engelli olmamak değil, bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir.’’Sağlığın geliştirilmesin ve korunmasında sağlıklı beslenmenin önemi ile ilgili sayısızca makaleler ve araştırmalar bulunmaktadır.
Beslenme alanında sağlığımızı belirleyen faktörler: beslenme, aktivite düzeyi ve sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklarınızın olup olmaması


Sağlıklı olmak veya olmamak %75 oranında beslenmeniz ve yaşam tarzınız, % 25 oranında ise genetiğimiz ile ilgilidir. Çevresel faktör ise yaşam tarzımızdır. Beslenme şeklimiz ; iyilik halimizi, psikolojimizi, sağlığımızı ve vücut ağırlığımızı etkileyen en önemli etken olup genetik olarak risk taşıdığımız bazı kronik hastalıklara yakalanma riskimizi de hem azaltıp hem de artırabilmektedir. Aslında doğru beslenerek genetiğimizde riskli olduğumuz bazı kronik hastalıkların oluşma riskini de en aza indirmiş oluruz.
Sağlıklı beslenme sadece karın doyurmak değil; fizyolojik, psikolojik ve sosyal bir olgudur. Dengeli ve yeterli beslenerek sağlığımızı koruma altına almalıyız. Hayatın her anında istediğimiz her şeyi tüketerek yaşamamız beslenme ilkelerini çok iyi bilmekle gerçekleşir.

Her bireyin günlük alması gerek enerji farklıdır. Sağlıklı beslenme ilkeleri yaş grupları için benzerlik gösterse de her bireyin beslenme programı kendine özgün olması gerekir. Yaş,cinsiyet, vücut ağırlığı, vücut yapısı, kan bulguları, hastalık durumu,yaşam tarzı,ekonomik durumu, iş ortamı, ulaşabildiği besin türleri ve beslenme şekli gibi birçok etmen kişinin beslenme durumunu etkiler ve bu faktörler göz önünde bulundurularak beslenme programı kişiye özgü hazırlanmalıdır.

Hilal Çatalkaş Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi olarak olarak amacımız; Bireysel Beslenme Danışmanlığı ile sizin özellikleriniz beslenme tarzınızı belirleyerek yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme şekline uygun bireysel beslenme programlarınızı oluşturmaktır.

Translate »
Menü