Diyabet ve Diyet Takibi Beslenme Danışmanlığı - Hilal Çatalkaş

Diyet ve Beslenme Danışma Merkezi


Diyabet ve Diyet Takibi Beslenme Danışmanlığı

diyabet diyet takibi beslenme danışmanlığı – diyetisyen hilal çatalkaş

Diyabet; vücutta insülin hormonunun yetersiz salgılanması veya etkisiz olduğu durumlarda oluşan hastalıktır. Son yapılan verilere göre ülkemizde 2,5 milyon tip 2 diyabetli yaşamaktadır.

Şeker hastalığı tip 1 ve tip 2 olarak ikiye ayrılmaktadır. Tip 1 diyabet genellikle çocuklarda görülmektedir. Genetik faktörler, pankreasta anormallikler ve viral enfeksiyon gibi nedenlerle oluşmaktadır. Tip 1 diyabette dışarıdan insülin alınması zorunludur çünkü pankreas insülin salgılamaz. Kan şekeri devamlı yüksek seyreder. Tip 2 diyabet ise orta yaşlılarda veya yaşlılarda ortaya çıkmaktadır. Pankreas yeteri kadar insülin üretemez veya etkisizdir. Çevresel faktörler etkili olduğu kadar şişmanlık ve aşırı karbonhidratlı besin tüketmek ve yanlış beslenme tarzı riski artıran faktördür.

Diyabet kronik bir hastalıktır. Uygun tedavi uygulanmadığında yüksek kan şekerinin vücuda verdiği zararlardan ötürü başka hastalıklara neden olabilir. Şeker hastalarının kalp hastalıklarına, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole ve böbrek fonksiyonlarının bozulması sağlıklı kişilere nazaran daha yatkındırlar.

Diyabet tedavisinde; insülin veya ilaçlar, beslenme ve egzersiz tedavisi uygulanır. Beslenme tedavisi diyabet hastalığının kontrol altına alınmasında ve sağlık durumunun sürdürülmesinde önemli role sahiptir.
Tip 2 diyabetlerde öğün sayısı ve sağlıklı beslenme ilklerine uygun beslenme kan şekeri dengesini sağlayacaktır. Diyabet hastalarının beslenme tarzlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Öğün saati, öğün düzeni, tek başına tüketilmemesi gereken besinler, diyetin glisemik indeksi ve glisemik yükü kişilerin sağlık durumlarını etkileyebilmektedir.

Tip 1 diyabetlilerde insülin tedavisi görenler kişiler hiperglisemi ( kan şekeri yüksekliği ) veya hipoglisemi ( kan şekeri düşüklüğü ) korunmak amacı ile karbonhidrat tüketimi önem taşımaktadır. Karbonhidrat sayımı adı verilen tıbbi beslenme tedavisi uygulanmaktadır.

Diyabetli kişilerin, sağlıklarını korumaları için sağlıklı beslenme eğitimi almaları kişiye özgü beslenme programını düzenli uygulamalıdır.

Hilal Çatalkaş Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi olarak amacımız; diyabet hastası olan kişilerin hastalıkları, sağlıklı beslenme hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak, kişiye özgü diyet uygulamaları ile bireyin kan şekerini dengelemek, sağlığını korumak ve yaşam boyu sağlıklı beslenmesini sağlamaktır.

Sizlere daha iyi yardımcı olabilmemiz için hemen randevu alarak sağlık ofisimize gelmenizi rica ederiz.

Diyabet ve Diyet Takibi Beslenme Danışmanlığı

Translate »
Menü