Emziklik Döneminde Beslenme Danışmanlığı - Diyetisyen Hilal Çatalkaş

Diyet ve Beslenme Danışma Merkezi


Emziklik Döneminde Beslenme Danışmanlığı

Emzirme dönemi bebeğin büyüme ve gelişmesi için oldukça önemli bir dönemdir. Anne emzirme döneminde de sağlıklı ve düzenli beslenmesi önemlidir. Bu dönemde anne bebeğin bakımı sağlığı ile ilgilendiği için kendi beslenmesini gebelikte olduğu kadar takip edemeyebilir. Unutulmamalıdır ki ilk aylarda bebek sadece sizin sütünüz ile beslenecektir ve ihtiyacı olan tüm besinleri anne sütünden alacaktır. Yeterli anne sütü alınması annenin beslenmesi ve psikolojik durumuna bağlı değişebilir. Annenin uygulayacağı yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme programı ile anne sütünün yeterli miktarda olması sağlanabilir.
Anne sütünden fayda sağlanabilmesi için bebeği doğru emzirme yöntemleri bilinmelidir. Bebeği yanlış pozisyonlarda tutma bebeğin memeyi kavrayamaması ve yeteri kadar süt alamamasına neden olmaktadır.
Annelerin doğum sonrası yaşadığı üzüntülerden birisi de hamilelik esnasında aldığı kilolardır. Birçok anne bu dönemde fazla kilolarından kurtulma düşüncesi ile sağlıksız ve yanlış zayıflama diyeti uygulayarak anne sütünün salgıladığı sütte azalmaya neden olacaktır. Sütün verimliliğini sağlamak için bu dönemde anneler yeterli, dengeli ve sağlıklı, kişiye özgü beslenme programı uygulamalıdır. Kişiye özgü hazırlanan bu programlar aynı zamanda annenin enerji harcamasını da artırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olacaktır.
Emzirme döneminde annelerin hafif egzersiz yapmaları hem rahatlamalarını sağlayacak hemde kilo vermelerine yardımcı olacaktır.
Emzirme dönemi ipuçları
Kendi beslenmenize özen gösterin.
Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt, peynir ve ayranı düzenli olarak tüketin.
Protein ihtiyacını karşılamak için 1 yumurta veya 2 bardak süt tüketmeye özen gösterin.
Beyaz şeker yerine pekmez tüketilmesi daha uygun olmaktadır.
Gebelik süresince alıştığınız sağlıklı beslenme alışkanlığınızı koruyun.
Normal beslenmenize ek olarak 10-12 bardak süt, ayran, komposto, çorba gibi sıvı yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.
Sucuk, sosis gibi katkı maddesi içeren hazır besinleri tüketmeyin.
Yemeklerle beraber çay içmek kansızlığa neden olacağından yemeklerden yarım saat sonra açık ve limonlu çay veya yerine ıhlamur, kuşburnu, nane gibi çayları tercih edin.

Translate »
Menü