Erğenlik Dönemi Beslenme Danışmanlığı - Diyetisyen Hilal Çatalkaş

Diyet ve Beslenme Danışma Merkezi


Erğenlik Dönemi Beslenme Danışmanlığı

Ergenlik dönemi, yaşam olgusunun en önemli dönemlerinden çocukluktan ergenliğe geçiş sürecidir. Bu süreçte hem hızlı büyüme dönemi olduğundan vücudunda önemli değişiklikler görülür hem de kişi psikolojik gelişim ile bir duruş kazanmaya başlar.12- 18 yaş grubu arasını kapsayan bu dönem bebeklik çağından sonraki ikinci hızlı gelişmenin olduğu bir dönemdir.
Ergenlik döneminde büyümenin hızlı olması nedeniyle enerji ve protein başta olmak üzere birçok besinsel ihtiyaçlar bu dönemde artmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenmesi kişinin boy uzaması ve cinsiyet için gereklidir. Bu dönemde özellikle kızlarda yeme bozuklukları sıkça görülmekte ve bulimia nervosa, anoreksiya nervosa gibi sorunlara neden olmaktadır. Ergenlik döneminde görülen beslenme problemlerinden bir diğeri ise obezitedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar ergenlik döneminde görülen obezitenin çocukluk çağı obezitesinden daha tehlikeli olduğu yönündedir. Bu durum yeterli ve dengeli beslenerek, uygun egzersiz programı ile çözümlenebilir.
İştahsızlık, öğün atlama, abur cubur tipte beslenme gibi sorunlar bu dönemde çok sık rastlanmaktadır. Kişiye özgü beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme uygulamaları ile bu uygulamaların önemi anlatılabilir.
Yeterli ve dengeli beslenemeyen adölesanlarda ;
Aşırı şekerli besin tüketimine bağlı diş problemleri
Yetersiz iyot alımına bağlı basit guatr
Kızlarda menstürasyon kansızlığı
Boy uzamasında yavaşlama veya durma
Büyüme ve gelişme de eksiklikler
Bu dönemde alınan fazla kilolar yağ hücresi sayısını artırarak ileri ki dönemde tekrar kilo alımına sebep olabilmektedir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler yanlış diyet uygulamalarına yönelebilirler. Aileler bu konu da dikkatli olmalı ve bir uzmandan destek almaları gerekmektedir.
Gençlerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarını sağlamak, varolan beslenme problemlerini çözmek ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını yaşam tarzı haline getirmek için Hilal Çatalkaş Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi olarak siz değerli gençleri ofisimize bekliyoruz.

Translate »
Menü