Hamilelik Döneminde Beslenme ve Kilo Kontrolü - Diyetisyen Hilal Çatalkaş

Diyet ve Beslenme Danışma Merkezi


Hamilelik Döneminde Beslenme ve Kilo Kontrolü

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmek hem anne hem de bebeğin sağlığı için önem taşımaktadır. Gebelik dönemindeki beslenmenin amacı; bebeğin büyümes ve gelişimini sağlamak diğer taraftan ise annenin fiziksel ihtiyaçlarını sağlayarak besin depolarını korumaktır. Bu dönemde beslenmenin önemi kadar her besin grubundan yeterli ve dengeli almak önemlidir.

Besin gruplarından en önemlisi bebeğin ve büyüme ve gelişimi için gerekli ve proteinden zengin et grubudur. Bu gruba et, kümes hayvanları, balık, kırmızı et, kurubaklagil ve yumurta girmektedir. Kısa bir örnek vermek gerekirse; normal fiziksel bir faaliyete sahip ve normal bir ağırlıkta olan bir anne adayının günlük alması gereken proteine ek olarak 10 gr daha ilave protein önerilir. Şöyle ki gebelik döneminde et grubuna 1-2 porsiyon ek yapması demektir ve bu 0miktar toplam olarak günlük 3-4 köfte büyüklüğünde et, tavuk ve balığa, peynire ve yumurtaya denk gelmektedir.

Aldığımız günlük proteinin % 60-70’ nin vücutta tam kullanılabilir protein kaynağından alınması önerilir. Bu da hayvansal kaynaklı besinlerden sağlanabilir. Anne adayı vejetaryan ise protein gereksiniminin büyük kısmını bitkisel kaynaklı besinlerden sağlayan anne adaylarına öğünlerinde mutlaka kaliteli protein bulundurulması önerilir. Kurubaklagil, soya fasülyesi, soya sütü ve tofu gibi gıdalar alması önemli olacaktır.

Beslenme de bir diğer önemli olan besin grubu ise süt ve süt ürünleridir. İskelet oluşumu , kemik ve dişlerin yapısında yer alan kalsiyum,fosfor ve magnezyum gibi mineralleri içermesi sebebiyle gebelikte oldukça önemlidir. Anne beslenmesinde yeterli kalsiyumun alınmaması gereksinimlerin artmasıyla beraber annenin kemiklerinden çekilerek kemiklerin zayıflamasına sebeb olmaktadır. Bu dönemde anneden bebeğe kalsiyum taşınmaktadır. Bu gruba süt, peynir, yoğurt ve ayran girmektedir. Normal beslenmemizde kalsiyum ihtiyacımızın karşılanması için 2 bardak süt veya yoğurt yeterli olurken gebelik döneminde bu miktara 1 bardak kadar artırmamız günlük gereksinimiz karşılanmış olacaktır.

Ekmek, pirinç, makarna, bulgur, patates gibi besinler tahıl grubunda yer almaktadır ve günlük enerjimizin çoğunu bu besinlerden karşılarız. Sağlıklı bir kadının günlük ortalama 8-10 porsiyon tüketmesi yeterli iken gebelik döneminde 1-2 porsiyon ek yapılması bu dönemdeki gereksinimi karşılamaya yetecektir.

Vücudumuz için gerekli olan vitamin, mineral ve pos ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı diğer grup ise sebze ve meyvelerdir. Bu gruptan gebelik döneminde günlük minimum 5-6 porsiyon tüketilmesi yeterli olacaktır. Böylelikle gebelik döneminde sıklıkla karşılaşılan kabızlık sorunu azalacak ve kilo alımı engellenecektir.

Bir diğer besin grubu ise yağlardır. Gebelikte hafta da en az 2 gün balık tüketilmesi uygun yağ asitlerini bir arada almamızı sağlayacak. Aynı zamanda ceviz, fındık, badem ve zeytinyağı bebeğin zihinsel gelişimine yardımcı olacaktır.
Hamilelik dönemi birçok kadının hayatında karşılaşacağı en büyük fizyolojik yüklerden birisidir. Bazı anne adayları bu dönemde çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmaktadır. Bulantı, kusma, iştah kesilmesi, reflü, karın ağrısı, ödem ve kabızlık en sık rastlanan sağlık sorunlarından birisidir.

Hilal Çatalkaş Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi olarak gebelik döneminde beslenme danışmanlığındaki amacımız; bebeğin anne karnında büyüme ve gelişmesi için gerekli olan besin öğelerinin karşılanmasını sağlamak ve bebeğin ileri de kronik hastalık riskini azaltarak annenin de sağlık durumunu koruyarak gebelik süresinde oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı önlem almaktır.

 

Translate »
Menü