Yeme Bozukluklarında Beslenme Danışmanlığı - Diyetisyen Hilal Çatalkaş

Diyet ve Beslenme Danışma Merkezi


Yeme Bozukluklarında Beslenme Danışmanlığı

yeme bozukluklarında beslenme danışmanlığı-diyetisyen hilal çatalkaş

Yeme Bozukluklarında Beslenme Danışmanlığı; Sağlıklı beslenmek ne yediğiniz değil nasıl ne kadar yediğinizi de kapsar. Yoğun iş hayatı, çevre ve birçok neden kişilerin yeme davranışı bozukluğu sergilemesini tetiklemektedir. Aşırı zayıf olma isteği, şişmanlıktan aşırı korkma, kendi vücut imgesini beğenmeme gibi davranışlar ile kendini belli eden yeme bozukluğu birkaç gruba ayrılır;

 

Anoreksia nervosa

Aşırı kilo kaybına rağmen bunu inlar edip kilo almak istemeyen kişilerdir. Yemek yemeyi reddederler ve kilo almaktan aşırı korkarlar. Anoreksiya nervosa tedavi edilmezse çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.. Tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilen anoreksiya nervosa bireyin besinsel ihtiyaçlarına ve sağlık durumuna göre bir beslenme programı uygulanmalı ve takip edilmelidir. Birey mutlaka psikoterapi alması gerekmektedir.

 

Bulimia nervosa

Aşırı beslenme ardından duyulan suçluluk nedeni ile kusma, laksatif veya diüretik kullanımı ile tanımlanabilecek psikolojik bir hastalıktır. Bu kişiler genelde hızlı kilo verdirici diyet uygular ve açlık krizine girerler. Açlık krizinde aşırı ve hızlı besin tüketirler ve sonrasında hemen pişman olurlar ve pişmanlık duygusu ile bilinçli olarak kusarlar. Bu bireylerde mide delinmeleri, diş problemleri ve yaralanmalar görülmektedir. Diyetisyen ve psikolog iş birliği ile tedavi edilebilir.

 

Ortoreksia nervosa

Sağlıklı beslenmenin takıntı haline gelmesi durumudur. Sonucunda birçok yiyeceği sağlıksız düşünmesi ve sağlıksız beslenen kişileri yadırgaması ve onları küçük görmesi ile beraber çok az yemek yemeye başlaması ve sadece enerjisi düşük besinleri tercih etmesi ile karakterize bir yeme bozukluğudur. Bazı durumlarda psikoterapiye ihtiyaç duyulur.

 

Gece yeme sendromu

Tüm gün normal beslenen kişilerin geceleri bir anda oluşan yeme dürtüsü sonucu aşırı miktarlardaki besini çok hızlı bir şekilde tüketmesi durumudur. Bu besinler genelde şekerli, tatlı ve karbonhidrattan zengin besinler oluşturur. bu tür kşilerin kilo alımı kolay olduğundan beslenme uzmanından yardım alamsı gerekmektedir. Bu davranışın sonlandırılması için de bir psikolog yardımı gerekmektedir.

 

Karbonhidrat bağımlılığı

Başta şeker hastaları olmak üzere birçok kişide görülen yeme problemidir. Mevsimsel olarak gerçekleşir. Karbonhidrat krizine girdiklerinde aşırı miktarda karbonhidratlı besini bir anda tüketirler. Kan şekeri dengesini etkileyen bir durum olduğundan sağlıklı bireylerde kilo almaya neden olmaktadır. Bireye özgü beslenme programı ve psikolog görüşmesi ile kişi sağlıklı yaşamına geri dönebilir.

 

Yeme Bozukluklarında Beslenme Danışmanlığı

 

Hilal Çatalkaş Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi olarak olarak amacımız; Yeme Bozukluklarında Beslenme Danışmanlığı ile sizin özellikleriniz beslenme tarzınızı belirleyerek yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme şekline uygun bireysel beslenme programlarınızı oluşturmaktır.

Translate »
Menü